15.11.2013 00:00

Původ terčovce

Pro úspěšný chov a odchov této ryby je potřeba si uvědomit, v jakých přirozených podmínkách terčovec v přírodě žije. Byť se toto prostředí pokusíme ve svém akváriu co nejlépe napodobit, 100% se nám to nikdy nemůže úplně podařit. Je to z toho důvodu, že domovinou terčovce je povodí Amazonky, které vytváří obrovské vodní masy. Proti tomu budou naše akvária, byť by byla sebevětší, vždy jen "malé loužičky". Terčovec - discus (Symhysodon aequifasciata) byl poprvé objeven a zdokumentován v roce 1840 v severní části Jižní Ameriky v povodí Amazonky (Santarém , Teffé - Brazílie).

Tyto pomalu tekoucí vody jsou velmi chudé na minerální látky a dělí se zde do tří základních typů vod, které se vzájemně promíchávají. Tím vznikají určité formy vod, ve kterých terčovci obzvláště rádi plavou. Rozlišujeme zde tak vodu průzračně čistou, jílovitou kalnou a nejznámější tzv. černou vodu. Nejčastěji se terčovci nacházejí právě ve vodách s větším poměrem tzv. černé vody, která je bohatší na humínové kyseliny. Je potřeba říci, že všechny vody vykazují hodnoty nízké vodivosti, pH kolísá v rozmezí 5,0 - 7,0 a průměrná teplota vody se zde pohybuje okolo 30°C. Z toho plyne, že terčovec upřednostňuje vodu měkkou, slabě kyselou a poměrně dost teplou, což má potom hlavní vliv na úspěšný odchov potěru a mladých ryb.

To, že funguje i dnes import těchto ryb přímo z přírody a žíví se tím stále určité firmy, svědčí o tom, že je stále zájem o tzv. "novou krev", kterou chovatelé u dnešních mnohdy již přešlechtěných forem chtějí zakomponovat do svých nových chovů k ustálení a podpoření nejrůznějších barevných mutací.

V přírodě se tyto ryby loví většinou jednoduchou technikou převážně v noci, kdy domorodci vybavení svítilnou, pohodlně vylovují ruční síťkou z vody spící ryby oslepené náhlým světlem. 

—————

Zpět


KontaktBrno - Líšeň,
ul. J. Faimonové


+420736157442


 

Pterophyllum Altum Orinoco

(skalára vysoká)

vlastní odchovy v ČR

Jde o původní, přírodní

formu, generace F2.

Více info článek

ALTUM ORINOCO.

 


Produkty

—————